Široký sortiment na výrobu sviečok zo včelieho vosku

Čo je včelí vosk

Pod slovom vosk rozumieme široký sortiment výrobkov, pričom je treba si uvedomiť základný rozdiel medzi umelým voskom (vyrábaným z ropných derivátov - parafín) a prírodným voskom.

Prírodný vosk je zmes rôznych mastných kyselín (pozostáva z uhľovodíku, mono, di a triesterov, z voľných kyselín, atď.), bohatých na cenné a unikátne látky. Včely produkujú vosk prostredníctvom žliaz na spodnej strane bruška medzi 3 a 6 článkom. Voskové šupinky potom použijú ku stavbe pláštov. 1 kg včiel môže vyprodukovať až 0,5 kg vosku.

Včelí vosk kvôli špeciálnym fyzikálnym a chemickým vlastnostiam má rôznu formu využitia. Včelí vosk je produktom včiel, ktorý ľudia využívajú už tisíce rokov. V starodávnom Egypte používali vosk aj na balzamovanie múmií. Vosk nie je škodlivý pre ľudský organizmus. Najznámejšou formou potravy so včelím voskom je med v plástoch pričom vosk sa pri konzumovaní vypľúva.  

Ďalšiu formu využitia má vosk v kozmetike, nakoľko má výraznú ochrannú funkciu. Využitie vosku je v kozmetike značné, napríklad v dezodorantoch, očných krémoch, krémoch na pokožku, v kondicionéroch. Využíva sa aj v medicíne ako tenký film na tabletkách, a napomáha tak postupnému rozpúšťaniu sa. Vosk sa ďalej využíva pri baleniach, pri lakovaní a ošetrení povrchu dreva a kovu.

Tavenie vosku začína už pri cca 62°C, pričom pri nízkych teplotách (0) sa vosk ľahko láme. Vosk je tvarovateľný už aj pri cca 35°C. Farba vosku závisí od jeho veku, využitia včelami. Panenský vosk má v podstate bielu, jemne žltkastú farbu. Klasický plást má žltú farbu až tmavo hnedú, ktorá je spôsobená znečisťovaním. Farbu vosku ovplyvňuje aj peľ, ktorý v plástoch ukladajú včely. Najviac farbí peľ zo slnečnice, maku, repky.

Včelí vosk, ako obchodný tovar sa odlieva do blokov, resp. rôznych tvarov. V našej ponuke nájdete rôzne výrobky, ale aj surový vosk.

Najdôležitejšie novinky priamo na váš email

Získajte zaujímavé informácie vždy medzi prvými

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.