Široký sortiment na výrobu sviečok zo včelieho vosku

Práca s voskom

Našou snahou je pomocou stránky www.vcelivosk.sk priblížiť každému záujemcovi postupy, návody, triky a tipy pri práci so včelím voskom.

Hlavnou motiváciou je odovzdať znalosti a vedomosti všetkým záujemcom, tak ako sa to robí stáročia. Včelí vosk, je darom prírody, ktoré produkujú včely.


Včelí vosk je jedným z produktov pri chove včiel. Včely ho využívajú ako podklad na výstavbu plástov, v ktorých vychovávajú potomstvo a ukladajú do nich zásoby medu a peľu. Vosk spolu so starými plástmi včelári odovzdávajú do špecializovaných prevádzok, kde sa vosk čistí, aby sa z neho mohli okrem iného produkovať rôzne výrobky, napríklad aj sviece. Práve tam sa k včeliemu vosku môžu dostať aj nevčelári. Včelí vosk bol vždy uznávaný ako kvalitný materiál. Voskové sviece patrili v minulosti k luxusnému spôsobu osvetlenia miestností.

Prvé sviečky – textílie máčané do včelieho vosku – sa používali už pred naším letopočtom. Neskôr sa začal väčšmi využívať loj a začiatkom 19. storočia stearín a parafín. Sviece v tých časoch boli takmer výlučným zdrojom osvetlenia. Voskové sviece sú drahšie, ale sú čistým prírodným produktom a horia dlhšie ako parafínovo-stearínové sviece. V intenzite osvetlenia nemôžu konkurovať moderným svetelným zdrojom – žiarivkám a žiarovkám, takže slúžia skôr na dekoráciu interiéru.

Jednoduchá svieca z medzistienok
Medzistienku z vosku zohrejeme na izbovú teplotu. Pri nej je vosk plastický a neláme sa. Pripravíme si taký dlhý knôt, aby jeho dĺžka presahovala dĺžku budúcej sviece o 1,5 cm. Plátok vosku položíme na hladkú podložku. Kus knôtu položíme na medzistienku 0,5 cm od okraja, aby na jednej strane prečnieval asi o 1,5 cm (knôt na zapálenie) a na druhom konci zarovno so spodnou časťou budúcej sviečky. Časť plátku medzi okrajom a knôtom opatrne ovinieme plátkom medzistienky a získame prvý závit – základ pre teleso sviečky. Potom oboma rukami zvinieme celú medzistienku okolo knôtu, takže vznikne svieca hrubá asi 3 cm. Musíme pritom dbať na priamy smer pohybu, aby spodok aj vrch tvorili rovnú plochu.

Odlievané sviece;
Ak chceme sviecu odliať, potrebujeme vhodnú formu. Tú si môžete vyrobiť svojpomocne alebo si ju obstarať z nášho sortimentu. Formy takisto vyrábame aj podľa požiadaviek.

Vosk
Základom je včelí vosk. Jeho príprava až po získanie kvalitnej suroviny zbavenej akýchkoľvek nečistôt tvorí samostatnú kapitolu. Vosk roztopíme. Odporúčame použiť nádobu s dvojitou stenou (na varenie mlieka) alebo jednoducho do väčšieho hrnca naplneného vodou vložíme iný, s menším priemerom. Vosk má dobrú tekutosť pri 70 °C, nesmieme ho zahriať na teplotu väčšiu ako 80 °C.

Knôt
Úlohou knôtu je dopraviť potrebné množstvo paliva do vyhorievacej časti. Plameň, ktorý vzniká, musí mať optimálnu veľ­kosť. Ak je priveľký, teplo z plameňa spôsobuje pretekanie sviece – vosk vyteká a znečisťuje svietnik. Priveľký plameň, ktorý je navyše nestály a dymí, je zapríčinený príliš hrubým knôtom. Poddimenzovaný, priveľmi tenký knôt má slabý plameň, ktorý nevyčerpáva všetok roztopený vosk. Po zapálení svieca horí celkom dobre, ale zakrátko sa plameň začne dusiť a vo voskovom jazierku postupne zhasína, lebo nedostáva potrebný kyslík. Pri výrobe sviec z včelieho vosku sa používa výhradne bavlnený knôt s kruhovým prierezom, ktorý je napustený kyselinou boritou. Celkom zhorí a do sviečky nepadajú ohorky, ktoré by mohli spôsobiť požiar. Je to vďaka tomu, že jedno z jeho vláken je napätejšie, takže pri horení sa knôt vo vyhorievacej časti ohne. Jeho koniec sa ocitne mimo plameňa, čo umožňuje prístup kyslíka a úplnú oxidáciu – zhorenie, takže knôt netreba mechanicky skracovať. Knôt pred výrobou sviece namočíme do roztopeného vosku, prebytočný vosk z neho zotrieme, vystrieme ho a necháme vychladnúť. Knôt takto nasýtený palivom horí, len čo k nemu priložíme zápalku. Na novej svieci by mal prečnievať asi o 1,5 cm.

Hrúbka knôtu
Číslo knôtu Priemer sviečky Odporúčané pre sviečky
0 - 1 do 10 mm čajové
2 - 3 do 15 mm mini figúrky
4 do 25 mm malé figúrky, medzistienkové
6 do 40 mm malé figúrky, medzistienkové
8 40 - 50 mm stredné figúrky
10 50 - 60 mm stredné figúrky
11 60 - 70 mm hrubé sviečky
12 70 - 80 mm hrubé sviečky

Orientácia knôtu
Vzhľadom na spôsob pletenia knôtu nie je jedno, ktorý koniec knôtu bude na spodku sviece a ktorý hore.. Knôt musíme orientovať tak, aby umožňoval čo najlepšie horenie. Preto niektorí výrobcovia uľahčujú orientovanie knôtu malými pozdĺžnymi plôškami, na ktorých vidno spôsob pletenia. Pletenie v tvare V musí svojím hrotom smerovať k hornej časti sviece. Pri opačnom orientovaní bude knôt brzdiť transport paliva k plameňu. Do formy teda vložíme knôt a necháme ho prečnievať nad jej okrajom asi na 5 cm. Čiastočne rozrezanú formu musíme proti vytekaniu horúceho vosku stiahnuť viacerými gumičkami.

Odlievanie
Samotné liatie vosku je veľmi jednoduché. Ohriaty vosk, ktorý má teplotu približne 70 až 80 °C, opatrne vlejeme do formy. Pena alebo vzduchové bubliny, ktoré sa pritom tvoria, môžu znehodnotiť celé dielo. Ak sa bubliny prichytia na vnútornom povrchu formy, svieca bude hrboľatá s jamkami a dierkami. Aby sme zabránili tomuto javu, formu – predtým ako vlejeme vosk – zohrejeme horúcim vzduchom pomocou fénu na vlasy. Takto vosk dobre vyplní aj členité prvky zložitejšieho vzoru. Vosk je materiál, ktorý pri chladnutí zmenšuje svoj objem o 4 až 6 %. Ako sa teplota znižuje, tuhne od okraja k stredu. Knôt v strede sa však ohreje, zmäkne a môže sa uvoľniť a zvlniť. Preto ho počas chladnutia, kým je vosk ešte v tekutom stave, občas napneme a udržiavame ho v strede sviece. Vosk počas chladnutia môžeme niekoľkokrát doliať.

Vosk nemusíme nalievať iba do foriem, ale aj do ozdobných nádobiek z keramiky, plastu či plechu, a tak si môžeme vyrobiť aj pekné kahančeky.

Úprava povrchu
Po vychladnutí sviečku opatrne vyberieme z formy. Spodok sviece zvyčajne nie je rovný, preto ho vyhladíme napríklad zohriatou žehličkou. Pridlhý knôt upravíme nožnicami. Pri dlhšom skladovaní sviec z včelieho vosku (1 až 3 mesiace) sa na povrchu sviec vytvorí sivý povlak, nemusíme sa však obávať, lebo pri sviecach z vosku je to bežné. Voskový kvet tvoria tekuté (nekryštalizujúce) zložky, ktoré pri pomalej kryštalizácii vytekajú spomedzi kryštálov. Ak sviecu mierne zohrejeme fénom, povlak sa stratí.

 

Najdôležitejšie novinky priamo na váš email

Získajte zaujímavé informácie vždy medzi prvými

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.