Návod ako vyrobiť voskovú sviečku v niekoľkých jednoduchých krokoch
Budete potrebovať nasledovné:
- Silikónovú formu
- Knôt, ktorého hrúbka zodpovedá veľkosti sviečky. Hrúbka knôtu býva uvedená na obale silikónovej formy. Čím je sviečka väčšia, tým silnejší knôt je treba použiť.
- Gumičky alebo šnúrka
- Špáradlo alebo špajdľa
- Silikónový sprej (nepovinné). Používa sa na vnútornú časť silikónovej formy, aby sa sviečka po vychladnutí ľahšie odlepila od formy. Taktiež sa používa na vytvorenie lesklého efektu sviečky.
1. Príprava formy
Ak sa sviečka odlieva do silikónovej formy s komplikovanejším alebo viac členitým vzorom, je vhodné ju najskôr zvnútra nastriekať silikónovým sprejom (je možné ho zakúpiť v našom internetovom obchode, kód: SILIK01). Sviečka sa potom po vychladnutí ľahšie oddelí od formy. Následne je potrebné odrezať správnu dĺžku knôtu (musí byť dlhší, než je forma) a prevliecť ho stredom formy, pričom knôt prečnieva na oboch stranách. Ďalším krokom je zafixovanie formy pomocou sťahovacích gumičiek alebo šnúrky, najlepšie na viacerých miestach. Nakoniec sa upevní knôt ku špáradlu na vrchnej strane formy a potiahnutím knôtu zo spodnej strany ho treba dobre našpanovať. Silikónovú formu môžeme postaviť na podložku alebo misku pre prípadné vytečenie vosku.
POZNÁMKA: Niektoré veľké formy NIE SÚ pozdĺžne prerezané (ide najmä o jednoduché valcové sviečky ako Hromnička a podobne). Je to kvôli prípadnej deformácii výslednej sviečky alebo viditeľnosti spoja. Tu odpadá zafixovanie formy pomocou sťahovacích gumičiek. Na týchto formách je na spodku otvor pre knôt. Postup na umiestnenie knôtu je nasledovný: Keďže je forma dosť vysoká, použite drôtik, pomocou ktorého knôt jednoducho prestrčíte. Najskôr prestrčte drôt cez spodnú dieru a veďte ho cez formu až kým nevyjde na druhej strane. Tam upevnite dostatočne dlhý knôt pomocou očka na drôte a naspäť ťahajte drôt aj s knôtom, až kým nevyjde cez spodný otvor.
2. Zalievanie formy voskom
Vosk je potrebné rozpustiť v nádobe (najlepšie smaltovanej) priamo na miernom ohni alebo vo vodnom kúpeli. Pred nalievaním by mal mať vosk teplotu približne 60 °C. Nemal by byť ani príliš chladný ani príliš horúci. Do roztopeného vosku je možné pridať kúsok farby na sviečky a pár kvapiek vône alebo silice. Vosk sa potom voľne nalieva do formy, aby sa zaliali postupne všetky záhyby a členitosti. Čas tuhnutia vosku závisí od veľkosti silikónovej formy (1-2 hodiny).
3. Vyberanie voskovej sviečky z formy
Po zatuhnutí a vychladnutí vosku sa môžu odstrániť sťahovacie gumičky a opatrne otvoriť forma. Sviečku je potrebné z formy jemne vybrať. Potom sa môže odstrániť špáradlo, knôt sa na spodnej strane odreže pri základni sviečky, zatiaľ čo v hornej časti sviečky je potrebné nechať vyčnievať asi 1-2 cm knôtu (prípadne podľa potreby). Na záver je možné ešte vrchnú časť knôtu namočiť do teplého vosku.
Hotové sviečky z včelieho vosku sa môžu vyzdobiť napríklad pomocou špeciálnych farieb na vosk alebo použitím glitrov alebo rôznych prírodných materiálov, ako napr. zrnká kávy, usušené kolieska z nakrájaných pomarančov a podobne.
Video návody ktoré vám uľahčia proces výroby sviečok zo včelieho vosku